All you need is like ?

Share

FB-ThumbsUp_100

 

אחת ההמצאות הגאוניות (אם לא הגאונית ביותר) שהפכו את פייסבוק למה שהיא היום היא כפתור “אהבתי” או בשמה העממי “לייק”. הכפתור וסימן האצבע הפכו להיות כל כך מזוהים עם הפייסבוק שיותר אנשים מכירים את האצבע המפורסמת מאשר את הלוגו של הפייסבוק עצמו. הלייק הפך לכל כך ויראלי שיש המאשימים את הציבור הישראלי (ולא רק הישראלי) שהפך לפאסיבי מבחינה פוליטית וכל מה שהוא מעדיף לעשות זה “לייק” בפייסבוק במקום לצאת לרחובות, כפי שאפשר לראות במערכון הגאוני של “ארץ נהדרת” משנת 2010 שמצורף כאן.


 

מכיוון שהבלוג מיועד בעיקר לעסקים קטנים השאלה שאדון בה במאמר זה  היא האם אכן הלייקים בפייסבוק חשובים לקידום העסק באינטרנט?

מראש אגיד שהתשובה לכך היא מורכבת ולא חד-משמעית והתשובה בגדול היא שהלייק אינו מטרה אלא אמצעי שיש להשתמש בו בתבונה. לשם כך אציג כמה תובנות חשובות לגבי הלייק.

הקלות הבלתי נסבלת של הלייק

 

עיצובו המזמין של הכפתור ומיקומו האסטרטגי שנבחר בקפידה הופכים את הלחיצה עליו לקלה במיוחד. גם באתר הזה כפתורי שיתוף ממוקמים במספר מקומות אסטרטגיים כך שלא מעט מהקוראים עושים “לייק” בלי בעיות. למשל המאמר הקודם שלי סחט 21 לייקים. הפוסט הבא שקודם בסכום זעום בפייסבוק עבור עמוד של ארגון העוסק בתחבורה הציבורית השיג תוך פרק זמן קצר מאוד (עד שנפסל על ידי פייסבוק עקב עודף טקסט) 40 לייקים, וכ- 150 צפיות בתמונה בעלויות של סנטים בודדים ללחיצה.

תמונות של חתולים סוחטים לייקים
תמונות של חתולים סוחטים לייקים

 

 

 

 

 

אכן תמונות של חתולים סוחטות לייקים, וגם חתולת הבית מככבת בפרופיל האישי בפייסבוק וזוכה ללייקים בכמות נדיבה. אך האם הניסוי הנחמד שעשיתי כדי לראות ויראליות (ידעתי מראש שהפוסט ייפסל באיזשהו שלב לפרסום) באמת תרם להשגת המטרה השיווקית של הדף? התשובה היא שבטווח הקצר הפוסט אכן השיג חשיפה יפה אבל בחינת נתוני הדף לטווח ארוך מראים שהדבר לא הוסיף משתתפים חדשים בדיונים, שלא נדבר על כך שלא נוספו לארגון פעילים חדשים. במילים אחרות, לייק שאין מטרה מוגדרת להשגתו לא שווה הרבה. מבחינת מדיניות הקידום של הפייסבוק אמנם לייק שווה יותר מכלום, אך הוא שווה הרבה פחות מדברים אחרים שדורשים מעט יותר מאמץ כמו תגובה או שיתוף, כך שלדפים חדשים אמנם כל לייק, ובמיוחד כזה שהושג ללא תשלום לפייסבוק הוא מחמם לב אך גם לא צריך להתלהב ממנו יותר מדי.

כמות הלייקים אינה קובעת

 

אז אמנם יש דברים שקל מאוד להשיג אליהם לייקים (כמו אמירות שנונות, חתולים או תינוקות) אך עסקים קטנים (ובכללם עסק זה) צריכים לפרסם לעתים דברים הרבה פחות מושכים תשומת לב מסטטוסים מצייצים ובמקרה כזה להשיג לייק הרבה יותר קשה, כי בינינו לשים תמונה של חתול כדי לפרסם עורך דין העוסק בעבירות תנועה הוא תלוש מהמציאות ויכול לגרום ליותר נזק מתועלת. במקרה כזה אין ברירה אלא “לקנות” לייקים באמצעות קידום בתשלום. הדבר נחוץ על מנת לצבור כמות חברים ראשונית בדף עסקי חדש. וכאן עסקים רבים עושים טעות כשמגייסים כמות גדולה מדי של לייקים לעמוד שלא מפגינים שום מעורבות בפעילות הדף (לייקים לפוסטים, תגובות ושיתופים) מה שיוצר תסכול ושאלות של “למה השקעתי כל כך הרבה כסף במה שלא הביא לי כלום”. אני מכיר אישית בעל עסק שגייס לדף שלו 1200 לייקים שזה מספר מרשים לכל הדעות והדף כמעט “מת” מבחינת רמת השתתפות. וכאן אגיע לאמירה אולי הכי חשובה שנוגעת לתחום הזה.

לא כל הלייקים שווים

במילים אחרות, לא כל מי שעשה לייק הוא לקוח פוטנציאלי. לרוב המצב הוא הפוך. לייקים שהושגו באמצעות קידום בתשלום לא מושכל או חברים שעשו לייק בשביל לחזק נפשית (במידה והם לא שותפים עסקיים או רלוונטיים איכשהו לתחום) הם במקרה הטוב תפיחה קטנה על האגו אך התועלת העסקית מלייקים אלה היא שולית או לא קיימת (ולא נדבר על עלויות של שקל ויותר על כל לייק שמתבזבזות). לעומת זאת ישנם סוגי לייקים שכל בעל עסק רוצה לקבל ואלה הם הלייקים שיסייעו להפיכתם בהמשך ללקוחות פוטנציאליים.

  • לייקים שהושגו כתוצאה מאנשים שהתעניינו באמצעי שיווק אחר של העסק כגון אתר התדמית, רשת חברתית עסקית כמו לינקדאין, חלוקת כרטיסי ביקור ופעילויות קידום מכירות אחרות,  ועשו לייק מרצון בפייסבוק.
  • לייקים שהושגו בתשלום כתוצאה מפילוח מדויק. לרוב על מנת להגיע לפילוח מדויק יש לעשות עבודה רבה של “ניסוי וטעייה” בתחילת התהליך ובקרה ושיפורים תוך כדי.
  • ובעיקר אנשים שחוזרים לאתר ומפגינים את נוכחותם על ידי מעורבות כלשהי (לייק, תגובה ו/או שיתוף) באופן שיטתי ועקבי. כלומר אלה האנשים שאפשר לראות שעוקבים אחר דף הפייסבוק. אלה הלקוחות שהדף העסקי שלנו מופיע אצלם כשהם גולשים להנאתם ולכן החשיפה שלהם לאתר לא עולה כסף! אלה הם האוהדים האמיתיים שלנו. את הלקוחות האלה הכי קשה להשיג וכאשר משיגים יש צורך לא רק לשמר אותם אלא לנסות להניע אותם לשלב הבא של מכירת השירות (שזו הרי מהות העסק) שעל כך אדון בהזדמנות אחרת. האוהדים הכי טובים הם אלה שמשתתפים באופן קבוע ואף הופכים לסוג של “מלכי הדף”. בעגה המקצועית אוהדים כאלה נקראים Super Fans. עם אוהדים אלה ניתן לפתח שיחות מחוץ לפייסבוק וסיכוי טוב שניתן יהיה לגייס אותם כלקוחות (עם זאת, יש להיזהר מאוהדים מציפים וקנטרניים מדי שנקראים בשפה האינטרנטית “טרולים” וגורמים יותר נזק מתועלת). אוהד כזה בדף הפייסבוק של ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל הפך בסופו של דבר לפעיל מרכזי בארגון ומנהל שניים מדפי המשנה של הארגון. בכך השיג הארגון את אחת ממטרות ניהול הדף: לגייס פעילים חדשים לארגון ולהרחיב את טווח פעילותו (ואכן אותו מתנדב פעיל באזור שבו פעילות הארגון הייתה דלילה וממש עשה מהפכה באותו אזור).

מתי לייקים לפוסטים מועילים לעסק?

 

אחת מאפשרויות הפרסום בפייסבוק היא Post Engagement כלומר גיוס לייקים, תגובות ושיתופים לסטטוס שהועלה. חשוב מאוד לא להתפתות לכפתור “קדם פוסט” של פייסבוק שמובלט ליד כל סטטוס כדי לא לבזבז כסף מיותר. להלן רשימה חלקית של מקרים שבהם כדאי לשקול פרסום להשגת לייקים וסוג מעורבות אחר ובמקרים אלה מעורבות אכן עשויה לתרום לקידום מטרות העסק.

  1. הפניה לתוכן באתר תדמית או לטופס לידים (דף נחיתה) – לשם כך יש להגדיר מטרת פרסום מתאימה (כניסות לאתר או המרות) ולנסח את המסר היטב.
  2. במידה ומדובר בעמותה בעלת אופי התנדבותי או אישיות פוליטית ש”המוצר שלה” הוא המסר הפוליטי או החברתי שצריך להעביר אותו לכמה שיותר אנשים. כאן משמעות “לייק”  או שיתוף היא אישור חשיפה למסר. ואכן פוליטיקאים כמו יאיר לפיד ושלי יחימוביץ’ (או ליתר דיוק מנהלי הדף שלהם) עשו המון שימוש בקידומי פוסטים עם מסרים במהלך מערכת הבחירות (כמו גם מועמדים רבים לרשויות המקומיות). עם זאת, כאן חשוב מאוד לפלח את הקהל בצורה טובה ולנסח היטב את המסר כדי לא ליצור אנטגוניזם.
  3. מסר אינפורמטיבי שקשור לתחום שבו העסק פועל – סטטוס טוב יכול להגדיל את המעורבות הפעילה של האנשים בדף ולהגדיל את בסיס האוהדים הנאמן ולכן ניתן לקדם סטטוסים כאלה מדי פעם.
  4. תזכורת לאירוע מכירתי קרוב – למשל מי שעורך כנס, שיעורים דרך הרשת (וובינר) או אירוע קידום מכירות אחר, יכול להעלות כמה ימים לפני האירוע סטטוס שמיועד בעיקר לאלה שכבר נמצאים בדף (במידה והלייקים בדף איכותיים ומספרם גדול מספיק כדי שהמסר יהיה אפקטיבי) ולקדם אותו. לסטטוס במקרה כזה עשויות להיות תוצאות שיווקיות טובות.

לסיכום

בפוסט הזה ראינו כי הלייק כשלעצמו אינו יכול לשמש כמטרה אלא כאמצעי להשגת מטרה פרסומית גדולה יותר ולכן הוא טוב רק כאשר משתמשים בו נכון. וכמו שהיטיבו להראות במערכון של “ארץ נהדרת”, לייק שלא מגובה בפעולה, בין אם מיידית או בטווח הארוך יישאר כזה ועבור עסקים שמשקיעים כסף בקידום בתשלום זה יכול לגרום לתסכול ואכזבה. לכן תגייסו בלייקים בחוכמה.

גם אתר זה אוהב לייקים אבל רק לייקים איכותיים. אז אם קראתם את הפוסט הארוך הזה עד סופו ובאמת אהבתם אותו, יש “אהבתי” ממש מתחת לפוסט. אז אדע באמת כמה אוהבים את מה שאני כותב.

Share

2 Replies to “All you need is like ?”

  1. Pingback: ארגון נוסעי התחבורה הציבורית - בלוג המידע

  2. Pingback: תוכן ויראלי - המדריך הקצר והפשוט לבעל עסק

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*