דוגמה של ניהול משברים חובבני ופאתטי

Share

אני ממשיך בסדרת הפוסטים המקצועיים העוסקים בארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל תוך התייחסות להיבטים המקצועיים של שיווק ברשת. בעוד הפוסטים הקודמים עסקו בהקמת הארגון והשימוש באמצעי שיווק כגון בלוג המידע ועמוד הפייסבוק, פוסט זה יעסוק בסיפור שמתגלגל ממש בימים הללו ובו הארגון מטפל כ”כלב השמירה” של האינטרס הציבורי. למרבה המזל או שלא, מדובר בסיפור עם מרכיב שקשור חזק לשיווק ברשת האינטרנט (בו אני מתעסק בכובע השני שלי), והוא מהווה דוגמה לדרכים מיושנות ולא הכי נקיות לניהול משברים שמהן רצוי להימנע ככל האפשר כדי לא להחמיר את המצב. מדובר בסיפור מינויו של מר יהודה בר און למנכ”ל חברת נת”ע העוסקת בהקמת מערכת הסעת ההמונים בגוש דן (הרכבת הקלה וקווי אוטובוסים רבי קיבולת). הסיפור היה נשאר בתוך התחום התחבורתי ולא מגיע לבלוג מקצועי זה אילולא הטררם המיותר והפאטתי שגרמה חבורה של טוקבקיסטים בתשלום שהגיבו בין השאר גם על עמוד הפייסבוק של ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל. מקורם של הטוקבקים החשודים באופיים הניעה אותי לבצע תחקיר קטן וממצאיו מפורסמים כאן. בשורה התחתונה יש כאן חובבנות לשמה תוך שימוש בשיטות לא רלוונטיות של חברת יחסי ציבור מכובדת המייצגת את מר יהודה בר און ומקבלת כסף על מנת לקדם אותו, כשבפועל היא משתמשת בשיטות לא אתיות תוך דריכה על לקוחות עבר. אבל למה נקדים את המאוחר. אך לפני שאגלוש לתחקיר אתן רקע למי שלא מעורה בתחום התחבורה ולא מבין על מה כל הרעש.

אחד התפקידים הנחשקים בשירות הציבורי

 

כולנו מכירים את חברת חשמל, מקורות, נתיבי ישראל (מע”צ) ועוד חברות ממשלתיות ענקיות שלהיות מנכ”ל בהם הוא תפקיד נחשק שאליו ממונה בדרך כלל “איש שלומו” של פוליטיקאי תורן שנמצא קרוב לצלחת. בשנים האחרונות צומחת בישראל חברה נוספת שקוסמת לאנשים מסוג זה. חברת נת”ע הוקמה בשנת 1997 כדי ללוות את פרויקט הסעת ההמונים בגוש דן שיכלול שמונה קווים שחלקם יתפקדו כרכבת קלה (עם קטעים מתחת לאדמה) וחלקם כאוטובוסים רבי-קיבולת. ברוב שנותיה היו בחברה עשרות עובדים בודדים בלבד אך בשנת 2010 הולאם הפרויקט עקב קשיים של קבלני המיזם לגייס את הכסף המתאים. כתוצאה מכך הפכה נת”ע לקבלנית הביצוע של הפרויקט, מספר עובדיה גדל באופן חד והיא הפכה לחברה ענקית שבה למנכ”ל השפעה רבה ותקציבים שמתקרבים ל- 50 מיליארד ש”ח (לכלל הקווים בפרויקט). על רקע פרישתו של המנכ”ל הקודם, יצחק זוכמן, הפכה המשרה הפנויה לאחת המשרות הפנויות הנחשקות. על רקע זה הגיע מינויו של יהודה בר און למנכ”ל שעורר סערה בקרב גורמים מקצועיים.

צבא התומכים הפיקטיבי של יהודה בר און

 

מי הוא אותו יהודה בר- און שעורר סערה? אדון בר און מקושר לאנשים הנכונים ורוצה לסלול את דרכו לאחרת המשרות הנחשקות בשירות הציבורי, מנכ”ל החברה הממשלתית נת”ע אשר אחראית להקמת הרכבת הקלה בת”א (חכו ל 2021 לכל הפחות לפני שתוכלו לנסוע בה) ומערכת הסעת ההמונים באזור ת”א.

מה לעשות ואותו אדון מסובך ב-3 דוחות של מבקר המדינה, ונדרשת הערכות תקשורתית להצנחתו לתפקיד המנכ”ל, על מנת שהציבור הזועם לא יסכל את המינוי לכורסת עור הצבי?

חשבנו שהגורמים העוסקים ביחסי ציבור וניהל משברים כבר למדו את הלקח מפרשיות קודמות  אבל נראה שהם חושבים שהגולשים הינם מטומטמים…

אחד (מתוך 3) דוחות מבקר המדינה שעוסקות במר בראון הוא דו”ח שפורסם באוקטובר 2013 (דוח 64 א’). הדוח עוסק בתהליך הארגון מחדש של התחבורה הציבורית במטרופולין ת”א ומותח ביקורת קשה על חברת נתיבי איילון בשל התקשרותה ללא מכרז עם חברה בבעלותו של יהודה בראון שקיבלה 3.4 מיליון ₪ (476% מההתקשרות המקורית)  (לקריאה לחץ כאן).

ביום ד’ בערב (12.2.14) פרסם העיתונאי עידן יוסף כתבה  נרחבת באתר  NEWS1 אודות הפרשיות של יהודה בראון והכתם סביב מינויו לתפקיד מנכ”ל

לכתבה תגובות רבות מטעם (מיד אתייחס אליהם) אולם התגובה הצורמת ביותר הינה של גברת בשם רות בר שכתבה

תגובה של רות בר ניוז1

זמן מה לפני כן, (4 דקות ליתר דיוק) הגיבה הגברת הנ”ל לדיון בדף הפייסבוק של ארגון נוסעי התחבורה הציבורית בישראל וכתבה:

רות בר פייסבוק ארגון נוסעי התחצ

מצאו את ההבדלים! והיא טרחה והוסיפה

רות בר פייסבוק ארגון נוסעי תחצ2

מי את רות בר?

 

החלטתי לבדוק קצת מי זאת אותה גב’ רות בר. פתחתי את פרופיל הפייסבוק שלה. היא מצהירה על עצמה שהיא מרמת גן (ואולי גבעתיים – ראו אח”כ), ועובדת במפעלי בית עמנואל. מעיון בדף הפייסבוק ניתן לראות כי הוא מזויף ומשמש לקידום תכנים. לדוגמה של מפעלי בת עמנואל (חברה לטובת הציבור של עירית רמת גן לנושאי תרבות וחינוך).  מעיון ברשימת העובדים לא נמצאה אף עובדת בשם זה.

מבדיקת כתובת ה IP  של התגובה באתר ניוז 1 ניתן לראות שהתגובה הועלתה ממחשב המחובר לרשת של החברה למשק וכלכלה של השלטון המקומי. אותה חברה מתחזקת את אתר האינטרנט של מפעלי בית עמנואל.

אולי גב’ בר בכל זאת קיימת (חוץ מאותה גב’ מפורסמת מפרשת הקלטת הלוהטת אי שם בשנות 92 – חפשו בגוגל)?

מתברר שאותה גב’ חרוצה התומכת בכל ליבה במר בר-און, פרסמה גם תגובה (מס’ 1) בכתבה שפורסמה על המינוי בכלכליסט. בתגובה הזדרזה הגב’ לפרסם במהרה את דעתה המלומדת על החברה וכתבה – “חייבים מבנה תקין לנת”עחייבים מבנה תקין והנהלה מסודרת לנת”ע אולי כך יזיזו את החברה למקומות ראויים סוף סוף בהצלחה!”. לצורך האמינות הוסיפה גב’ בר היקרה גם את מקום מגוריה – גבעתיים. מיותר לציין כי בגבעתיים אין גב’ בשם כזה…

רות בר כלכליסט

מבחינה מדוקדקת של הפרופיל ניתן למצוא את כל המרכיבים של פרופיל מזויף – אין תמונת פרופיל, מחסור בתמונות אישיות, קשרי משפחה. הפרופיל שייך רק לקבוצה אחת ועדויות נוספות…

מבירור עם גורמים בענף התחבורה מתברר כי תמורת ה 3.4 מיליון ₪ שקיבל יהודה בראון ללא דיווח שעות או מטלות, היה אמור להיות אחראי על מאמצי ההסברה. עם תחילת ההיישום של הרפורמה והסערה הציבורית (שבה אנחנו כארגון לקחנו חלק חשוב) נעלם ונאלם מר בר-און והשאיר את גב’ רותי אמיר המסכנה להתמודד מול הביקורת הציבורית הקשה (מה שנקרא “להאשים את הש.ג.”)

עברו שנתיים וחצי, ומתברר שאותם גורמים שנהנו מתקציבי עתק עבר הסברה וניהל פרויקט מחברת נתיבי איילון, משמיצים ומכפישים את גב’ אמיר (ראש תחום תחבורה ציבורית בחברת נתיבי איילון) – על זה נאמר “לנשוך את היד שמאכילה אותך”….

הייתי מתה להיות דוגמנית!

 

לאותן השמצות בפייסבוק מצטרפים פרופילים מזוייפים נוספים :

דביר כהן – כותב “חבר’ה אל תגזימו, אם כבר רותי אמיר אחראית למחדל של נתיבי איילון כולם יודעים את זה”.

דביר כהן

דמות מזוייפת פטתית אשר שם הדף שלה הוא Doron Keren.1. אז אתה דורון קרן או דביר כהן??  עם סטטוס אחרון בספטמבר 2013, תמונה מתוך פרסומת ברוסית וחבר ב9 קבוצות שעוסקות ברמת גן? לפוסט הנ”ל יש 3 לייקים גם של פרופילים מזוייפים…

באותו דיון בפייסבוק היו עוד כוכבים בעלי רמת אמינות גבוה ביותר:

שלומי מימון, שאומר ” או שיאיצו את בניית הרכבת הקלה בתל אביב או שפשוט לא יתחילו אותה. הגוף האחראי באופן ישיר על הפרויקט הזה הוא נת”ע, וצריכים לעשות שם שינויים כדי לזעזע מעט את המערכת. צריכים ללחוץ על ההנהלה ובאותה מידה לתת לה גם חופש תנועה”. בפרופיל שלו  הוא משתמש בתמונת פרופיל שמופיעה בפרופילים רבים ברשת “מקושרים” (זוכרים אותה?) לשם אמינות מוסיף בכתבה בכלכליסט במממשק פייסבוק  ” כן, זה ישפיע גם עליי- העובד הזוטר. משב רוח רענן שיוסיף הרבה אור ורוח למפרשים מצפים לבר און “. מיותר לציין כי הבחור לא עובד בנת”ע אלא מופיע כזמר בנאור אורמיה!!!!

לאותה כתבה בכלכליסט בממשק פייסבוק תומך בבראון גם האדון שי כהן  או  שי שושן לפי שם הדף שלו שגונב תמונה  מעורך חדשות בשם בועז ווליניץ ברדיו דרום

או גב’ בשם דורית אלון  שכותבת “למה אתם לא רואים את הכתב כבעל אינטרסים בנושא זה? יהודה בר און אדם מצוין שראוי לתפקיד ” שמשתמשת בתמונה של הדוגמנית Claudia Lynx!

דורית אלון
הייתי רוצה להיות קלאודיה לינקס… אבל אני סתם פרופיל מזויף בפייסבוק

Claudia Lynx

אגב לפוסט של דורית אלון ישם גם 3 תומכים!!! תנחשו מי ? שלושת התומכים של הפוסט של דביר כהן (דורון כהן בשבילכם)… ברור שגם אלו פרופילים מזוייפים….

בזכות השקיפות

 

נחזור רגע לכתבה בניוז 1- מה שיפה שם הוא שהם מציגים את הIP  של כל טוקבק. בואו נבחן קצת את המגיבים מטעם יהודה בראון

שלומי סולימאן ניוז1

שלומי היקר-  אני אגיד לך מה הבעיה, יום קודם פרסמת בכתבה בכלכליסט את התגובה הבאה:

שלומי סולימאן כלכליסט

תגיד שלומי, לא למדת בנח”ל הסוואה!!!! אם אתה מרמת גן, למה כשפרסמת את התגובה בניוז 1 בחרת לפרסם אותה (מספר IP שמופיע בניוז1 הוא 206.190.158.72) משרת פרוקסי הנמצא באמסטרדם  ודווח כמקור לספאם על ידי הפורומים???

 ) בחרת לפרסם אותה משרת פרוקסי הנמצא באמסטרדם  ודווח כמקור לספאם על יד בפורומים??? מה רגע בלהתחבר מרמת גן!!!! (כמו שכתבת בכלכליסט) – מה בדיוק לקחת לריאות באמסטרדם!!!!

 או גולש נוסף שבחר להשתמש בשרת פרוקסי על מנת להסוות את מקום הפרסום – הגולש אבי לוין אשר כתב ” בר און באמת יכול לבנות רכבת – בר און באמת יכול לבנות רכבת קלה בתל אביב במקום שכולם נכשלו בו- צריך את בר און וכישוריו בהצלחה”

אולי בראון באמת יכול לבנות רכבת קלה, אבל למה אתה צריך להכריז את זה משרת פרוקסי שנמצא בבריטניה ודווח כרב זבלן (mass spammer)???

הטריקים המלוכלכים חזרו גם בכתבת ההמשך ב- news1 החושפת את התפטרותו המוזרה של בר-און מהחברה אותה ניהל ומציגה את הבן אדם באור שלילי. מיד הגיע מבול של תגובות תומכות במר בר-און וקוטלות את העיתונאי שמאחורי הכתבה. ושוב השקיפות של news1 בחשיפת מספרי ה- IP סייעה בחשיפת הבלוף. בשני מקרים הופיעו שתי תגובות שונות תחת אותו IP. כך למשל תגובה 2 ותגובה 4 שמאחוריהן מסתתרים “גבריאל” ו”שניר ניסימי” נשלח מ- IP שמספרו 199.115.117.194. מבדיקה זריזה נראה שמדובר בשרת שנמצא בארצות הברית ומופיעה ברשימה השחורה של כמה מהשרתים! באופן דומה, מופיעים גם 2 תגובות נוספות תחת IP זהה אחר (תגובות 7 ו- 9). עקבות ה- IP מובילות לרמת גן ונחשו מה… ה- IP דווח כספאמר על ידי אחד השרתים. תגובה 9 של אדון “גברי” (שנשלחה מאותו IP שזמן קצר לפני כן נשלחה שעה קודם לכן מגב’ רויטלל דרך אגב שוב מסירה אחריות מהאיש ומעבירה אותה לנתיבי איילון. אין גבול לכפיות טובה וחוסר אתיות.

לנשוך את היד שמאכילה אותך
לנשוך את היד שמאכילה אותך

אגב, מבדיקה של הכתבה המקבילה ב”גלובס” ניתן לראות את אותם “הכוכבים” שתומכים באדון בר און, אותו מר שי כהן כותב “ללא ספק האדם הראוי ביותר. בן אדם מצויין!! כל הכבוד לוועדת האיתור” ונחשו מי מצטרף לעוד תגובה מפרגנת? המגיב החרוץ שלומי מימון שכותב “בהצלחה לבר און עלה והצלח במשימתך
מאחל שלומי מימון”. חברים משקיענים יש למר בר און.

גם שאר התגובות באותה הכתבה היו מפרגנות בצורה מחשידה תוך מתן שמות שונים ומשונים. והיה גם מגיב ב”כלכליסט” ששם לב ש”המלך הוא ערום” וחשף את הבלוף.

כמה מהתגובות הן מוזמנות

לסיכום

 

יכולנו להמשיך את המשחק הזה עוד הרבה זמן אבל הנקודה ברורה:

1. מועמד לחברה ממשלתית שמפעיל חברת יחסי ציבור המפרסמת פוסטים מטעם ועושה שימוש בפרופילים מזויפים בפייסבוק – מעורר רחמים אבל לא מפתיע, היה לנו מקרים כאלו של חוסר תחכום…

2. אם זה לא היה עצוב – זה היה מצחיק. חברה שמתמחה בניהול משברים – גורמת בהתנהלותה הפאתטית את ההפך הגמור.

3. להשמיץ בפייסבוק מנהלת בכירה בארגון אשר גבית ממנו 3.4 מיליון ₪ ללא דיווח שעות עבודה או תוצרים – זאת כבר חוצפה- לנשוך את היד שמאכילה אותך.. …

4. טוקבקיסטים בתשלום זה פאסה. לעומת זאת, ובניגוד למה שרבים חושבים, הפורומים עדיין מהווים כלי שיווק מצוין לחלק מהעסקים הקטנים. לדרך הנכונה לעשות זאת אתייחס באחד הפוסטים הבאים.

Share

2 Replies to “דוגמה של ניהול משברים חובבני ופאתטי”

  1. Pingback: עבודה שחורה » נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) – האם מינוי יהודה בר-און למנכ"ל יאושר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*